Player of The Year Awards Hopefuls Shortlisted

Last week we published an article calling for nominations for our inaugural Player of The Year Awards here. The response to our call was overwhelming but above all very encouraging as we got responses from various sports directors, pupils and parents.

Our team went through the nominations and came up with the list contained within this update. Our lists are longer than promised in our call but that is simply because of the quality of the nominations that were submitted.

Player Of The Year (Male) – Shield presented to the winning individual

  • Rukudzo Gona – St John’s College
  • Brandon Boshi – St George’s College
  • Michael Songore – Peterhouse Boys
  • Daniel Moolman – Peterhouse Boys
  • Thomas Chadwick – St John’s College
  • Brendon Mandivenga – Peterhouse Boys
  • Munyaradzi Mashaya – St George’s College
  • Thabani Mujeni – St George’s College
  • Luke Jongwe – Prince Edward School
  • Newton Tanyanyiwa – Eaglesvale Secondary School
  • James Suddens – Hellenic Academy
  • Gary King – St John’s College

Player Of The Year (Female) – Shield presented to the winning individual

  • Savannah  Stead – Girls College
  • Natasha Lawson – Hellenic Academy
  • Kudzai Zinyengere – Peterhouse Girls
  • Robyn Mason – Peterhouse Girls
  • Shannele Greatorex – Peterhouse Girls
  • Sinead Corkcroft – Chisipite Senior School
  • Tsitsi Mahachi – Chisipite Senior School
  • Stephanie Campbell – Chisipite Senior School

Boys’ Team Of The Year – Shield presented to the winning school

  • St George’s College Athletics
  • St John’s College Basketball (1st Team)
  • Prince Edward School Basketball (1st Team)
  • Peterhouse Boys Rugby (1st XV)
  • Peterhouse Boys Rugby (U16)
  • Falcon College Hockey (1st XI)
  • St John’s College Cricket (1st Team)
  • Peterhouse Boys Athletics
  • St George’s College Rugby (1st Team)
  • Falcon College Waterpolo (1st Team)

Girls’ Team Of The Yearr – Shield presented to the winning school

  • Peterhouse Girls Hockey (1st XI)
  • Chisipite Senior School Swimming
  • Chisipite Senior School Hockey (1st XI)
  • Hellenic Academy Waterpolo (1st Team)
  • Girls College Hockey (1st XI)
  • Eaglesvale Secondary School Hockey (1st XI)
  • Arundel School Athletics

In order to be advised as soon as voting opens online, sign up for SSN Alerts here.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Share on Google+0Print this page

Comments